MANIA - krótka relacja z re-premiery w Filharmonii Narodowej - 4.09.2011

 
 
Wrocław.pl
21.05.2014
Magdalena Talik 
http://www.wroclaw.pl/leo-festiwal-we-wroclawiu-od-30-maja

Złap pociąg do muzyki, czyli Leo Festiwal

Orkiestra Leopoldinum zagra m.in. na dworcu PKP
Pięć lat temu Wrocławskiej Orkiestrze Kameralnej Leopoldinum ziścił się sen – dostała w prezencie własną imprezę, którą mogła zaplanować wedle uznania. Szansę muzycy wykorzystali w stu procentach, a od 30 maja do 5 czerwca szósta edycja Leo Festiwalu z fantastycznym programem. Koncerty m.in. na Zamku Topacz i w holu… Dworca Głównego PKP.

Muzyka z tańcem i opery dla dzieci
Słowem kluczem do Leo Festiwalu jest „synergia”, połączenie różnych elementów dla zwielokrotnienia efektu. Skąd synergia? Ernst Kovacic, szef Leopoldinum, próbuje zburzyć bariery, jakie dzielą różne dziedziny sztuki – muzykę, architekturę czy taniec. Planuje koncerty festiwalowe jak swoiste laboratorium. Spotykają się w nim instrumentaliści z tancerzami, przechodniami i podróżnymi (tak będzie w tym roku), dziećmi (czyli najbardziej wymagającą publicznością). Rezultat starań jest zawsze ciekawy, inspirujący i otwiera muzyków na zupełnie inne doświadczenia, a publiczności daje okazję zetknięcia się z sytuacją, jakiej w sezonie artystycznym raczej trudno doświadczyć.

Tegoroczna edycja rozpocznie się bowiem 30 maja na Zamku Topacz, a na inaugurację sam Ernst Kovacic zagra Sześć sonat na skrzypce solo słynnego belgijskiego kompozytora i wiolinisty Eugene Ysa?e, de facto akompaniując tancerzom. Pod enigmatycznie brzmiącą w programie nazwą C.O.V. / Cie. Off Verticality kryje się zespół tańca współczesnego z austriackiego Linzu, założony pięć lat temu przez Rose Breuss i Johannesa Randolpha. Specjalnością tancerzy jest ciągła współpraca z rozmaitymi formacjami, choreografami i eksperymenty. Koncert w Bielanach powinien idealnie wpasować się w ten program. Początek o 19.00 w sali kolumnowej.

Niewielkie składy kameralne (od kwartetu do nonetu) uczą muzyków nie tylko współpracy, ale i pokory. Tu nie ma solistów, wszyscy grają na równych prawach. Koncertmistrz Leopoldinum, Christian Danowicz, wspólnie z muzykami orkiestry – altowiolistą Michałem Mickerem i wiolonczelistą Marcinem Misiakiem koncert 1 czerwca wykonają ze studentami – instrumentalistami. Ich udział, a zwłaszcza ciężka praca jest niezbędna, zwłaszcza że w programie wieczoru będzie m.in. Oktet smyczkowy Es-dur op. 20 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Początek o 18.00.

Nie dbać o bilet, czyli koncert na dworcu
Dworzec nie kojarzy się raczej z muzyką na żywo (przynajmniej w Polsce), bardziej z galerią handlową, miejscem przelotowym, gdzie być musimy, a niekoniecznie pragniemy. Ernst Kovacic pragnie pokazać, że dworzec, pociągi, para, elektryczność, pośpiech mają wśród kompozytorów wiernych portrecistów. Okazuje się, że kolej opiewał w swoim walcu Johann Strauss i Heitor Villa-Lobos, utwory poświęcili też pociągom Gilbert Becaud i Duke Ellington, który radził w piosence, by „złapać pociąg”. Wspomniane fragmenty instrumentalne zagra w holu Dworca Głównego PKP już 3 czerwca Orkiestra Leopoldinum, a piosenki zaśpiewają dzieci z Zespołu Wokalnego „Rondo” ze Szkoły Muzycznej I stopnia pod kierunkiem Małgorzaty Podzielny. Początek nietypowego koncertu o 19.50.

Opera nie tylko dla dużych
Ernst Kovacic konsekwentnie co roku przypomina, że utwory pisane dla dzieci, w których dzieci też występują, nie ustępują bynajmniej dziełom dla dorosłych. Porusza się w nich ważkie tematy, muzyka jest ambitna, a mali wykonawcy często sporo się natrudzą, zanim wyjdą na scenę i zaśpiewają. Podczas dwóch koncertów 5 czerwca w Centrum Kultury Agora zostanie wystawiona opera „The Two Fiddlers” Petera Maxwella Davisa w reżyserii Krzysztofa Stróżyńskiego. Zawarta jest w niej historia o dwóch skrzypkach, którzy po weselu wracają do domu i spotykają trolle. Jeden z muzyków tchórzy, drugi decyduje się zagrać dla stworów koncert. Co czeka potem bohaterów, o tym publiczność dowie się, przychodząc na jeden z dwóch koncertów o 10.30 albo 19.00 do Centrum Kultury Agora. Zagra Orkiestra Leopoldinum, zaśpiewają profesjonalni soliści oraz dzieci kilku wrocławskich chórów, a scenografię zaprojektowali studenci ASP. Będzie się działo.

Leo Festiwal startuje 30 maja i potrwa do 5 czerwca. Biletowane są tylko koncert w Topaczu (30 zł i 20 zł) i w Centrum Kultury Agora (25 zł i 15 zł). Na pozostałe koncerty wstęp jest wolny.

Punkt Informacji Kulturalnej
28.05.2014
Dorota Olearczyk
http://pik.wroclaw.pl/pressroom/VI-edycja-Leo-Festiwalu-w-nowych-wntrzac-n4317.html

VI edycja Leo Festiwalu w nowych wnętrzach

30 czerwca rozpoczyna się  VI edycja Leo Festiwalu. W tym roku organizatorzy zapraszają do czterech nowych miejsc koncertowych. 
W gmachu odnowionego Dworca Głównego usłyszymy muzyczne refleksje o pociągach i lokomotywach w lekkim i zabawnym programie „Muzyczna podróż dookoła świata” z udziałem Zespołu Wokalnego „Rondo” ze Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu i Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.
W nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej muzycy Orkiestry Leopoldinum: Christian Danowicz, Michał Micker i Marcin Misiak poprowadzą zespół studencki w repertuarze składającym się z utworów Mendelssohna, Czajkowskiego i Panufnika, którego stulecie urodzin świętujemy w tym roku.
W Centrum Kultury Agora Orkiestra Leopoldinum oraz chóry dziecięce i młodzi soliści zaprezentują operę dziecięcą „Dwaj muzykanci” (The Two Fiddlers) Petera Maxwella Daviesa. Młodych śpiewaków przygotuje Małgorzata Podzielny, a reżyserem spektaklu będzie Krzysztof Stróżański.
Festiwal zainauguruje przedstawienie „Rose Breuss Dance Company” na Zamku Topacz. Sześć sonat skrzypcowych Eugéne’a Ysa?e’a wykona Ernst Kovacic.
Więcej informacji o programie festiwalu na naszej stronie: PIK poleca.

Polskie Radio Wrocław
Grzegorz Chojnowski
29.05.2014
http://www.prw.pl/articles/view/35547/Startuje-Leo-Festiwal

Startuje Leo Festiwal

Impreza Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum odbywa się od 6 lat.
W tym roku artyści trafią m.in. na Zamek Topacz i Dworzec Główny, jak zwykle zabrzmi muzyka dla dzieci i udziałem dzieci. Na inaugurację koncert w wykonaniu Ernsta Kovacica. Były już szef Leopoldinum, dyrektor i pomysłodawca Leo Festiwalu zagra sonaty skrzypcowe, które skomponował Eugene Ysaye. Towarzyszyć mu będą tancerze. - Cieszę się na ten koncert, lubię, gdy różne gatunki sztuki mieszają się ze sobą. To inspiruje - mówi Ernst Kovacic.
Koncert SKRZYPCE I TANIEC na Zamku Topacz 30 maja, kolejne pozycje festiwalu odbędą się 1, 3 i 5 czerwca. Tutaj ich szczegóły.

Wroclaw.pl
30.05.2014
Magdalena Talik
http://www.wroclaw.pl/dyrygent-ernst-kovacic-opowiada-o-leo-festiwalu

Dyrygent Ernst Kovacic opowiada o Leo Festiwalu

Festiwal startuje dzisiaj na Zamku Topacz
Leo Festiwal to impreza dedykowana Wrocławskiej Orkiestrze Kameralnej Leopoldinum, która jest gospodarzem festiwalu. Potrwa on od 30 maja do 5 czerwca. O koncertach przeczytacie także tutaj.
Magdalena Talik: Zawsze mówił Pan, że leitmotivem Leo Festiwalu jest hasło „synergia” – łączenie wielu różnych dziedzin sztuki. Tak jest i teraz?
Ernst Kovacic: Oczywiście, ale to także łączenie przestrzeni, młodych muzyków ze starszym pokoleniem artystów, dorosłych w pracy z dziećmi. Dla przykładu, jestem już seniorem, moi instrumentaliści wchodzą w wiek średni i niektórzy uczą studentów, więc to też kreowanie przyszłości. No i synergia jest także w naszym repertuarze. Polska orkiestra kameralna gra aranżacje amerykańskich standardów na przykład. 
Magdalena Talik: Pierwszy koncert festiwalu w piątek na Zamku Topacz odbędzie się z udziałem tancerzy z Linzu. Jak Pan ich znalazł?
Ernst Kovacic: Przez przypadek, choć latami pracowałem z tancerzami i grupami tańca. Nie jest łatwo zaaranżować godzinny przeznaczony na skrzypce solo dla potrzeb takiego projektu. Pamiętajmy, że nawet sześcioro tancerzy robi na scenie sporo hałasu, ponadto trzeba znaleźć kogoś, kto autentycznie zrozumie wizję, poetycki kontekst sonat Eugene’a Ysaye’a. Ja trafiłem na szefową grupy. Znalazłem Rose Breuss, szefową formacji C.O.V. / Cie. Off Verticality, i opisałem jej mój pomysł. Efekt powinien zaciekawić melomanów, choć taniec współczesny nie jest odwzorowaniem tego, co dzieje się w warstwie muzycznej. Artyści mają własny rytm. Czasem ich ruchy są bardzo powściągliwe, tak się nam przynajmniej wydaje, ale napięcie krąży w przestrzeni. To ciekawe doświadczenie dla instrumentalisty.
Magdalena Talik: Podobnie jak koncert na Dworcu Głównym PKP. We wtorek w holu będzie tłumnie i głośno. 
Ernst Kovacic: Sztuka dzieje się pośród życia, więc nie można wykluczyć z niej hałasu. Mam czworo dzieci, dziś już dorosłych, ale pamiętam, gdy ćwiczyłem, a one bawiły się wokół mnie. Musiałem się skupić, więc przyjęliśmy zasadę – jeśli chcemy się wzajemnie widzieć i ze sobą być, to ja powinienem  ćwiczyć, a one się bawić i pozwolić mi pracować. Co do hałasu na dworcu, idealnie będzie pasował do utworów muzycznych z dzwonkami, gwizdami, świstami, nie będą przeszkadzać nawet zapowiadający pociągi przez megafon pracownicy.
Magdalena Talik: Jak co roku na Leo Festiwalu będzie wystawiona opera dla dzieci, tym razem „Dwaj muzykanci” Petera Maxwella Daviesa. To historia o dwóch muzykach, którzy spotykają na swojej drodze trolle. Co dzieje się potem?
Ernst Kovacic: Trolle to podstępne stworzenia, ale mają problem – uświadamiają sobie, że ich taniec nie jest dobry, ale zbyt ciężki, mało wyrafinowany. Zatrzymują jednego z muzykantów – Szymona, zmuszają go do pójścia do jaskini i grania dla nich. Kiedy pytają, czy ma jakieś życzenie, on prosi, by jego ziomkowie nie musieli pracować. Trolle na to przystają, ale szybko okazuje się, że ludzie tracą całe zainteresowanie i stają się otyli. Szczęśliwie, pod koniec historii, muzyka irlandzka sprawia, że społeczeństwo  bardziej się aktywizuje. Myślę, że dzieciom spodoba się ta bajka, zwłaszcza że na scenie Centrum Kultury Agora w czwartek wystąpią ich rówieśnicy – dzieci z chórów Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej i „Con Brio” ze Szkoły Muzycznej I stopnia.

Wyborcza.pl
PAP
30.05.2014
http://wyborcza.pl/1,91446,16063798,We_Wroclawiu_rozpoczyna_sie_Leo_Festiwal.html

We Wrocławiu rozpoczyna się Leo Festiwal

Cztery koncerty, łączące muzykę poważną z innymi dziedzinami sztuki, znalazły się w programie 6. edycji Leo Festiwalu, który w piątek rozpoczyna się we Wrocławiu.
Leo Festiwal organizowany jest przez Narodowe Forum Muzyki (NFM) - nową instytucję kultury, która powstała z połączenia Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego z Międzynarodowym Festiwalem Wratislavia Cantans. Dyrektor NFM, Andrzej Kosendiak, podkreślił, że Leo Festiwal to impreza łącząca koncerty muzyki poważnej z innymi dziedzinami sztuki, przede wszystkim tańcem.
Na otwarcie festiwalu organizatorzy przygotowali koncert w położonym w okolicach Wrocławia Zamku Topacz. W piątkowy wieczór melomani wysłuchają tam dzieł z repertuaru belgijskiego skrzypka i kompozytora Eugene Ysaye, który tworzył na przełomie XIX i XX w. Sonaty belgijskiego kompozytora wykona dyrektor artystyczny Leo Festiwalu Ernst Kovacic. Na scenie będzie mu towarzyszyć grupa tancerzy.
W kolejnych dniach będzie można wysłuchać m.in. koncertu, na którym zostaną wykonane dzieła Andrzeja Panufnika, Piotra Czajkowskiego oraz Feliksa Mendelssohna-Bartholdy.
Jak powiedział podczas konferencji prasowej poprzedzającej festiwal Kovacic, podobnej jak w latach ubiegłych, istotnym elementem imprezy są wydarzenia z udziałem dzieci. W tym roku będzie to wykonanie opery "Dwaj muzykanci" Petera Maxwella Daviesa, z udziałem chórów dziecięcych.
"Przesłaniem tej opery jest przeświadczenie, że człowiek do życia potrzebuje czegoś więcej niż produkcji i konsumpcji dóbr. Tym czymś w ujęciu Daviesa może być na przykład muzyka" - mówił Kovacic.
W tym roku festiwal zagości również do wnętrz wrocławskiego Dworca Głównego PKP. Odbędzie się tam koncert zatytułowany "Muzyczna podróż dookoła świata", w którego repertuarze znalazły się m.in. dzieła Johanna Straussa.
Festiwal zakończy się 5 czerwca.(PAP)

Wrocław.pl
4.06.2014
Magdalena Talik
http://www.wroclaw.pl/orkiestra-leopoldinum-na-dworcu-glownym-pkp

Orkiestra Leopoldinum na Dworcu Głównym PKP

Niekonwencjonalny koncert Leo Festiwalu
Zamiast odświętnych ubrań we wtorek wieczorem najlepsze były te wygodne, dobre na podróż. Niekoniecznie kolejową, także muzyczną, bo przedostatni koncert Leo Festiwalu zorganizowano w holu na Dworcu Głównym PKP.
Ernst Kovacic poprowadził Wrocławską Orkiestrę Kameralną Leopoldinum w bogatym programie, a motywem przewodnim wszystkich utworów było pasjonujące kolejnictwo - pociągi, dworce, świst odjeżdżającej lokomotywy. Była klasyka (Strauss, Grieg) i jazz (Armstrong), na poważnie i bardziej na wesoło. Publiczność dopisała i nikt nie zmienił miejsca, niektórzy tańczyli, inni stanęli w miejscu i tak przez ponad godzinę. Nikomu nie przeszkadzało, że w trakcie utworów dyspozytorka zapowiadała przyjazdy i odjazdy kolejnych pociągów. W końcu muzyka jest częścią życia i nie musi kojarzyć się wyłącznie ze sterylną salą koncertową. W środowisku podróżnych zakorzeniła się świetnie. Wypada ten eksperyment powtórzyć.

Kapitał Dolnośląski
29.05.2014
Elżbieta Łuczkiewicz
http://www.kapitaldolnoslaski.pl/kultura/vi-leo-festiwal/749.html

VI Leo Festiwal

W najbliższy piątek, 30 maja, we Wrocławiu rozpocznie się VI edycja Leo Festiwalu. Wyróżnia się on spośród wielu polskich i europejskich wydarzeń artystycznych wyjątkową formą, która łączy muzykę z innymi dziedzinami sztuki.

W tym roku będziemy mieli okazję uczestniczyć w czterech programach artystycznych, a każdy z nich odbędzie się w innym miejscu koncertowym m.in. w odnowionym gmachu Dworca Głównego PKP.

Szóstą edycję rozpocznie koncert w zamku Topacz, na którym to grupa tańca nowoczesnego C.O.V. / Cie Off Verticality z Linzu wystąpi przy wirtuozowskiej muzyce Eugene’a Ysa?e’a, jego Sześć sonat na skrzypce solo wykona dyrektor artystyczny festiwalu, Ernst Kovacic.

– Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest festiwalowi wrocławskiemu którego nie można nie lubić, który łączy różne dziedziny sztuki. To będzie pierwszy festiwal którego organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki – takimi słowami Andrzej Kosendiak, dyrektor naczelny Leo Festiwalu, rozpoczął konferencję prasową, która odbyła się 28 maja we Wrocławiu.

– Muszę stwierdzić, że tegoroczny program wspaniale przedstawia ideę festiwalu. Zawsze silnym motywem festiwalu była praca z dziećmi i także w tym roku zapowiada się niezwykłe wydarzenie z udziałem dzieci –przekonywał Ernst Kovacic, dyrektor artystyczny festiwalu.

Ernst Kovacic bardzo entuzjastycznie opowiadał o zbliżającym się wydarzeniu, a w szczególności o programie artystycznym „Muzyczna Podróż Dookoła Świata”, który odbędzie się w Holu Głównym Dworca Kolejowego PKP. Zapowiedział, że będą w tym koncercie elementy teatralne, jednakże nie zdradzi szczegółów.

Dworzec Główny na co dzień rozbrzmiewający dźwiękami gwizdów, zgrzytów, świstów i sapiących lokomotyw wypełni muzyka imitująca to „kolejowe instrumentarium”.

– Myślimy, że na pewno się to sprawdzi. Tak naprawdę przestrzeń dworca zaczyna żyć kulturalnie –zapewniał Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy Grupy PKP.

Leo Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem, a ilość biletów jest ograniczona.

Więcej informacji o programie festiwalu na stronie: www.leofestiwal.pl

Info Rail 
2.06.2014
http://inforail.pl/text.php?id=64546&from=main

Wrocław: Muzyczna podróż dookoła świata na dworcu Głównym

Już w najbliższy wtorek (3 czerwca) w muzyczną podróż dookoła świata w holu dworca Wrocław Główny zabierze wszystkich podróżnych Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod batutą maestra Ernsta Kovacica. Wydarzenie odbędzie się w ramach Leo Festiwalu.
Kolej w XIX i do połowy XX wieku stała się inspiracją dla wielu kompozytorów. Gwizdy, świsty, sapanie parowozu, miarowy stukot kół i praca silników były dla nich istną symfonią dźwięków, którą przenosili za pomocą instrumentów muzycznych do swoich utworów. Z wybranymi kompozycjami, które wtedy powstały, będzie można zapoznać się już 3 czerwca o godzinie 19.50 w holu dworca Wrocław Główny w ramach koncertu „Muzyczna podróż dookoła świata”. Wśród nich znajdziemy utwory choćby Johanna Straussa (II), Heitora Villi-Lobosa czy Glenna Millera. Orkiestrę Kameralną Leopoldinum z Ernstem Kovacicem podczas koncertu będzie wspierać Małgorzata Podzielny z Zespołem Wokalnym „Rondo' Szkoły Muzycznej im. G. Bacewicza we Wrocławiu.
W pierwszym utworze Vergnügungszug –Polka schnell muzycy „wsiądą' z publicznością do pociągu w południowej Austrii. Dzwonek odjeżdżającego pociągu będą imitować trójkąty, prychanie i parskanie ciężkiej lokomotywy –rożki, a jej hamowanie będzie naśladowane przez wysoko brzmiące akordy i uderzenia w werbel. Później publiczność przeniesie się do Ameryki Południowej, gdzie do kolejnej stacji muzycznej eskapady –brazylijskiej wioski –koleją zabierze nas utwór Heitora Villi-Lobosa. Podczas muzycznej podróży na dworcu Wrocław Główny odwiedzimy także Stany Zjednoczone, Danię i wiele innych miejsc na całym świecie. Łącznie, w trakcie trwającego prawie godzinę koncertu zostanie wykonanych około dziesięciu kompozycji.
Koncert „Muzyczna podróż dookoła świata”odbędzie się w ramach VI edycji Leo Festiwalu. Po raz pierwszy partnerem wydarzenia są Polskie Koleje Państwowe S.A.

MM Wrocław
4.6.2014
Kinga Czernichowska
http://www.mmwroclaw.pl/482805/2014/6/4/leo-festiwal-na-dworcu-glownym-zobacz-zdjecia?category=news

LEO Festiwal na Dworcu Głównym

Wczoraj, 3 czerwca, na Dworcu Głównym, mogliśmy wysłuchać koncertu Orkiestry Leopoldinum w ramach LEO Festiwal.
Muzycy z Orkiestry Kameralnej Leopoldinum wykonali specjalne kompozycje Johanna Straussa (syna), Heitora Villa-Lobos czy Ernsta Tocha.

Koncertowi towarzyszyły komunikaty dotyczące odjazdów kolejnych pociągów z dworca, jednak to słuchaczom nie przeszkadzało.

Całość uświetnił znakomity pokaz tańca.

Wywiady dotyczące festiwalu

RADIO
- program „Kulturalny Wrocław”, wywiad Grzegorza Chojnowskiego z Ernstem Kovacicem
http://www.prw.pl/articles/view/35547/Startuje-Leo-Festiwal
- program „Dwójka poleca”, wywiad z Christianem Danowiczem

TELEWIZJA
- program „Nie przegap” 25.05.2014 od początku do 2 min 30 sek; wypowiada się Christian Danowicz;
http://www.tvp.pl/wroclaw/inne/nie-przegap/wideo/25052014/15350673
- program „Wrocław się” 30.05.2014 od 8 min 56 sek do 13 min 14; wypowiada się dyr. Andrzej Kosendiak;
http://www.tvp.pl/wroclaw/kulturalne/wroclaw-sie/wideo/30052014/15424022
- program „Rewolwer kulturalny” od 5 min 50 sek do 10:18; wypowiadają się muzycy Leopoldinum, Ernst Kovacic i Magdalena Talik;
http://www.tvp.pl/wroclaw/kulturalne/rewolwer-kulturalny/wideo/13062014/15607953

Recenzje, relacje z festiwalu
 orkiestra-leopoldinum-na-dworcu-glownym-pkp.jpg
http://www.wroclaw.pl/orkiestra-leopoldinum-na-dworcu-glownym-pkp
leo_mmwroclaw.jpghttp://www.mmwroclaw.pl/482805/2014/6/4/leo-festiwal-na-dworcu-glownym-zobacz-zdjecia?category=news
leo_instagram24.jpghttp://www.instagram24.pl/tag/wroclovemusic
leo_gazetawroclawska.jpghttp://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3460473,muzyczna-podroz-dookola-swiata-na-dworcu-glownym-pkp-zdjecia,id,t.html
 
Zapowiedzi festiwalu
leo_apartamentszafranowy.jpghttp://www.apartamentszafranowy.pl/pl/tu-wroclaw
http://skarbykultury.pl/wydarzenia-wczoraj-dzis-jutro/wydarzenia-wroclaw/filharmonia
http://mojarodzina.wroclaw.pl/sites/mojarodzina.wroclaw.pl/files/field/files/harmonogram_miesiaca_rodziny.pdf
http://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/19740/Muzyczna-podroz-dookola-swiata-we-Wroclawiu.html
http://gazetaslaska.pl/?p=212474
http://www.up.wroc.pl/p/ogloszenia/2014/06/oferta_leo_30.05.2014.pdf
http://www.infoart24.pl/vi-leo-festiwal-program/
http://radioluz.pwr.edu.pl/2014/06/02/leo-festiwal-we-wroclawiu-30-05-05-06-2014r/
http://www.maliturysci.pl/news-full-6451-trolle_pociagi_taniec_i_znakomita_muzyka_zapraszamy_na_leo_festiwal.html
http://www.kapitaldolnoslaski.pl/kultura/vi-leo-festiwal/749.html
http://www.wroclaw.pl/dyrygent-ernst-kovacic-opowiada-o-leo-festiwalu
http://wyborcza.pl/1,91446,16063798,We_Wroclawiu_rozpoczyna_sie_Leo_Festiwal.html
http://www.prw.pl/articles/view/35547/Startuje-Leo-Festiwal
http://www.wroclaw.pl/leo-festiwal-we-wroclawiu-od-30-maja 
http://www.dolnyslask.info.pl/aktualnosci,vi-leo-festiwal,wia5-2-1460.html
http://pik.wroclaw.pl/pressroom/VI-edycja-Leo-Festiwalu-w-nowych-wntrzac-n4317.html 

Publikacje materiałów prasowych o festiwalu
http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,trolle-pociagi-taniec-i-znakomita-muzyka-and-8211;-rusza-leo-festiwal-,wia5-3267-20423.html
http://www.apartamentszafranowy.pl/pl/tu-wroclaw
http://www.region-press.eu/pl/kultura/510-leo-festiwal-2014-wrocaw-3005-506
http://www.kapitaldolnoslaski.pl/kultura/vi-leo-festiwal/664.html
http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,leo-festiwal-znow-zabierze-wroclawian-w-fascynujaca-muzyczna-podroz,wia5-3267-20050.html
http://www.dcik.pl/wydarzenie/0,0,11395,vi-leo-festiwal/
http://www.polmic.pl/
http://czasdzieci.pl/wroclaw/wydarzenia/id,61102441.html
http://www.polmic.pl/index.php?option=com_mwwydarzenia&rok=2014&miesiac=5&id=7122&view=pelnyopis&Itemid=2&lang=pl

http://gdziesiewybrac.pl/index.php/wydarzenia/55-leo-festiwal#.U2iay1V_u8A

http://www.kinonh.pl/pliki/KNH_program_maj-web.pdf
http://www.biznes-music.pl/cms/festiwale/2103-vi-leo-festiwal-3005--5062014
http://www.maliturysci.pl/items-full-9812-vi_leo_festiwal.html
http://radioluz.pwr.wroc.pl/2014/05/02/program-leo-festiwalu-2014/
http://www.ckagora.pl/imprezy_5_6_2014
http://www.ckagora.pl/JAK_MAGIA_MUZYKI_POKRZYZOWALA_MROCZNE_PLANY_TROLI_1_n765
http://www.up.wroc.pl/p/ogloszenia/2014/06/oferta_leo_5.06.2014_godz._10.30.pdf
http://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/files/aktualnosci/2014/05/oferta_LEO_5_06_2014_godz__10_30.pdf
http://www.wroclaw.pl/dzien-dziecka-wroclaw-2014-imprezy-program
http://www.seniorzy.wroclaw.pl/
http://www.zamektopacz.pl/kalendarz_imprez

http://royalhostel.pl/pl/atrakcje.html
http://www.ckagora.pl/JAK_MAGIA_MUZYKI_POKRZYZOWALA_MROCZNE_PLANY_TROLI_1_n765
http://mojarodzina.wroclaw.pl/artykul/1816-dzien-dziecka-we-wroclawiu
http://www.mmwroclaw.pl/482346/2014/6/1/stukot-kol-i-gwizd-parowozu-orkiestra-leopoldinum-zagra-symfonie-na-dworcu-glownym?category=news
http://inforail.pl/text.php?id=64546&from=main

Moje Miasto
1.06.2014
Piotr Bera
http://www.mmwroclaw.pl/482346/2014/6/1/stukot-kol-i-gwizd-parowozu-orkiestra-leopoldinum-zagra-symfonie-na-dworcu-glownym?category=news

Stukot kół i gwizd parowozu. Orkiestra Leopoldinum zagra symfonię na Dworcu Głównym

We wtorek, 3 czerwca, na Dworcu Głównym we Wrocławiu zabrzmią gwizdy, świsty oraz sapanie parowozów. Wszystko w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.
Symfonia dźwięków, jaka zabrzmi w budynku dworca, ma odzwierciedlać prędkość pociągów poruszających się po torach z rytmicznym stukiem kół. Muzycy z Orkiestry Kameralnej Leopoldinum wykonają specjalne kompozycje Johanna Straussa (syna), Heitora Villa-Lobos czy Ernsta Tocha.
 Do koncertu w ramach Leo Festival 2014 wyselekcjonowano kompozycje nawiązujące do podróży koleją. Nie zabraknie "Polki Schnell", stworzonej z okazji otwarcia dworca kolejowego w Austrii. W tej kompozycji dzwonek od pociągu to trójkąty, a odgłos hamowania na stacji to uderzenie w werbel.

Następnie lokomotywa z Orkiestrą Leopoldinum dojedzie do Ameryki Południowej czy Stanów Zjednoczonych. Po drodze zagra kompozycję "Take the A Train".

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.50. Wstęp jest bezpłatny.